آب و برق مجانی!

هر وقت ایام دهه‌ی ‌فجر می‌آید خیلی‌ها فریاد می‌کشند که: آقا چرا متن کامل سخنرانی حضرت امام (ره) را توی بهشت زهرا پخش نمی‌کنند، امام آن‌جا گفته آب و برق مجانی می‌دهیم و به خاطر این حذفش می‌کنید؟!!!

شاید من هم  همین اعتقاد را داشته باشم. اما خیلی مهم نیست. دیر و زود دارد ولی ان‌شالله سوخت و سوز ندارد.بیایید فارغ از این داد و قال‌ها و بلندگوی این یکی و آن یکی شدن، یک بارمتن صحبت‌های امام را بخوانیم، نه همه‌اش را؛ فقط و فقط آن بند‌ی که معمولا حذف می‌شود: 

"ما علاوه بر این‌که زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشد، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویجات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند این‌ها. دلخوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم، اتوبوس را مجانی می‌کنیم.دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. این‌ها شما را منحط کردند. این‌قدر دنیا را پیش شما جلوه دادند که خیال کردید همه چیز این است. ما هم دنیا را می آباد می‌کنیم و هم آخرت را. یکی از اموری که باید بشد همین معناست که خواهد شد. این دارایی ها از غنائم ملت است و مال ملت است و مستضعفین. من امر کرده ام که به مستضعفین بدهند و خواهند داد. و پس از این هم تغییراتی دیگر در امور خواهد حاصل شد. لکن قدری باید تحمل کنید.به این حرفهای باطل گوش نکنید. این‌ها حرف می‌زنند. ما عمل می‌کنیم. اینها شما را می‌خواهند دلسرد کنند از اسلام. اسلام پشتیبان شماست." 

خیلی راحت از خواندن این جملات می‌شود فهمید که منظور امام نه ‌تنها مجانی کردن آب برق نبوده بلکه پیش بینی مشکلات را نیز برای انقلاب می‌کرده:

" من امر کرده ام که به مستضعفین بدهند و خواهند داد. و پس از این هم تغییراتی دیگر در امور خواهد حاصل شد. لکن قدری باید تحمل کنید." 

در بند های قبلی حضرت امام از مشکلات اخلاقی و اقتصادی حکومت شاه می‌گفتند و در این بند نتیجه  می‌گیرند در دولتی که می‌خواهد به پشتیبانی این ملت انتخاب کند حرف اول و اصلی را اخلاق و معنویت می‌زند و نه آب و برق مجانی. این‌که نگاه‌ها کمی باید بلند‌تر و عمیق‌تر از این بشود که درخواستتان از انقلاب و آرمانتان برای این حرکت مجانی کردن آب و برق باشد. اگر چه معتقدم که حضرت امام(ره) معصوم نبودند -که اگر کسی نظری غیر این داشته باشد جای تامل دارد!- اما فکر ‌می‌کنم صغری و کبری بحث کاملا مشخص است و جای هیچ تردیدی نمی‌ماند که این مدل حرف‌ها وصله‌ی ناجوریست به صحبت‌های امام راحل.

..........

پ.ن   : متن کامل بیانات امام خمینی(ره) در بهشت زهرا همراه با فایل صوتی(در سایت مرکز اسناد)

پ.ن۱ : متن کامل بیانات امام خمینی(ره) در بهشت زهرا (در سایت خبری پارسینه)
پ.ن۲ : عکس روزنامه‌ی کیهان مربوط سخنرانی امام در مدرسه‌ی فیضیه (فردای همان روز)
پ.ن۳ : فایل‌های  تصویری و لینک‌های مربوط به این سخنرانی 

 

نگاه‌های مرتبط:

          این ماجرا در نگاه آهستان

/ 69 نظر / 849 بازدید
نمایش نظرات قبلی

روزی در پیشگاه خدا میبینید که خمینی همان دجال است و تا کنون پشتیبان یک اهریمن بوده اید ، مینشینم به امید آن روز که ازخواب غفلت بیدار شوید اما راه فراری نیست . . .

ایول

" خمینی ، بی تردید یکی از کثافت ترین و دروغگوترین " جان ما یکی فقط یکی از درغهایش را بگو تا در مورد دروغگو بودن خودت جای هیچ شکی باقی نماند تهمت اب و برق مجانی تان که نگرفت

ایول

یکی از لذت بخش ترین کارهای شیطانی فحاشی است

مهدی

آقا جان لطف کن برامون نفسیر نکن . مردم فارس هستن و خودشون فهم و شعور دارن و معنی کلنات رو میفهمن. شما لطف کن قرآن رو فارسی بخون که معنیشو بفهمی لازم نکرده فارسی رو به فارسی ترجمه کنی

بیننده

سلام از نوشته شما برداشت میشود امام در بهشت زهرا این مطا لب را فرمودند شما در پی نوشت به متن کامل اشاره کردید این اشتباه به چه معنیست؟ سخنان مربوط به اب و برق در اسفند 57 بیان شده نه 12 بهمن یعنی یک ماه بعد! بعد از مصوبه دولت موقت. اگر به منابع دسترسی نداشتید تعجب نمی کردم!! اما...!!!

zorro

دوست عزیز قضیه ی سخت ریاضی و علمی که نیست مردم نفهمند خوشبختانه به فارسی توده فهم هم گفته شده،نه ادبیات فلسفی و غیره واژه ی ((علاوه)) در ابتدای جمله و اصطلاح (دلخوش به این مقدار نباشید) میرساند که منظور گوینده اینست که آنچه را که به عنوان مثال مادی گفته است نه تنها ارائه میکند بلکه در کنارش معنویت را هم تضمین میده تازه در پایان گفتار منابع مالی این وعده را تعیین میکند (دارائی و غنائمی که به امر گوینده باید به ملت و مستضعفین بدهند) و تاکید میکند دیگران فقظ حرف زدن اما من عمل میکنم اما شما دوست من بجای اینکه تلاش کنید تا حقیقت را کدر کنید بهتره ببینید این منابع عظیم و ثروت کلان مالی ایران چگونه مدیرت شد و میشود هر چند گفته ها با اقتصاد سرمایه داری مغایرت دارد اما برای جمعیت کم ایران دست یافتنی بود و هست با قدرت ریال اون موقع به هر نفر بیش از قدرت خرید یارانه امروز تعلق میگرفت کمااینکه خانوار کمتری هم موجود بوده دادن پول نفت به مردم علم و روش مخصوص به خودش رو داره که میشه سرش بحث کرد نه اینکه اصل گفته های زده شده را منکر شده با تفسیر روتوش کرد ممنون ازاینکه اهل کرسی آزاد اندیشی و آزاد گویی هستی

اويس

سلام این متن ارسالی نميتواند مال روز ورود امام باشد. چرا که وقتی همه سخنرانی ايشان را (که من در یک فایل صوتی گوش دادم) بررسی کنید، متوجه میشوید که این سخنرانی موقعی بیان شده است که دوران دولت موقت است و بعد از پیروزی (22 بهمن) است چراکه میفرمایند "ملت بیدار باش،دولت بیدار باش..." ولی من نکته ای دارم که بسیار مغفول مانده است در گفته ها و نقل ها از فرمایش امام. اگر خواننده در کلام ایشان تدبر کند، خواهد یافت که امام با گفتن "دلخوش به این مقدار نباشید که ... آب و برق را ..." سطح خواسته های مردم را و از اینکه نگاهشان به انقلاب که با وعده های ديگران (که بايد يافت که در دولت کوقت بوده اند يا از جای ديگر) به مجانی شدن فلان و بهمان گمان تنزل می يافته است به مسائل بالاتری متذکر شوند. یعنی گمان دلخوش کردن ميرفته است و ايشان فرموده اند دلخوش به اين مقدار نباشید. در واقع اصل وعده دادن مجان شدن برق و ... از طرف حضرت امام ، زير سؤال است.

احمد 1

من بکنید رهبر من برای شما همه چیز رو هم مجانی میکنم[نیشخند]

علي

لعنت خدابه قوم ظالم و طرفداران ظلم فهميدن حقيقت اونقدرها هم سخت نيست بيشتر از اين به شعور مردم توهين نكنيد اين موضوعات كم نبوده درايران، كه شما دنبال حل اين دروغ هستي

رضا

حضرت امام کاملا درست فرمودند. امروز یک جواب تست مثبت اعتیاد دختر 10 ساله ای را دیدم و معنی معنویات رو هم متوجه شدم. ای لعنت خدا و ملایک .... آن پیر جماران.